Інструкція з пожежної безпеки у гуртожитку № 11-ПБ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ директора
від 13.09.2024р. № 362
ІНСТРУКЦІЯ № 4
з безпеки життєдіяльності у гуртожитку
- Загальні положення
1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльностіу гуртожитку поширюється на всіх учасників освітнього процесу.
1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 №1669 (із змінами та доповненнями).
- Вимоги безпеки життєдіяльності при поселенні в гуртожиток
Для проживання в гуртожитку допускаються особи, які мають відповідний дозвіл, не мають медичних протипоказань, пройшли інструктаж з безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, інструктаж з електробезпеки і підписали договір тимчасового проживання у гуртожитку.
Мешканці гуртожитку повинні:
- дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, та правил поведінки під час проживання у гуртожитку;
- дотримуватися вимог цієї інструкції, інструкції про заходи пожежної безпеки, інструкції з електробезпеки;
- дотримуватися вимог щодо експлуатації обладнання, яке наявне у гуртожитку;
- знати місцезнаходження засобів надання першої допомоги, первинних засобів пожежогасіння, головних і запасних виходів, шляхів евакуації у випадку аварії або пожежі;
- знати правила надання першої допомоги потерпілим при нещасному випадку;
- дотримуватись правил проживання у гуртожитку та не вчиняти самовільних дій з ремонту будь якого обладнання та інвентарю гуртожитку без дозволу коменданта.
Учні та інші особи, що проживають у гуртожитку повинні знати і дотримуватися правил особистої гігієни. Приймати їжу, готуватись до занять та відпочивати тільки в спеціально відведених для цього місцях.
При виявленні під час проживання у кімнатах гуртожитку будь-яких несправностей, інших недоліків або небезпек у місцях проживання та загального користування (кухні, санвузли, душові, коридори, тощо), припинити використовувати несправне обладнання та негайно повідомити коменданта гуртожитку і далі діяти згідно з його вказівками.
Мешканцям гуртожитку забороняється:
- самовільне виправлення електроприладів, мережної проводки, іншої техніки та обладнання; залишати без нагляду комп’ютер та іншу оргтехніку в робочому режим у кімнатах;
- використовувати електричні та інші прилади для додаткового обігріву кімнати; готувати їжу безпосередньо у кімнатах;
- вживати будь які спиртні та слабоалкогольні напої, наркотичні засоби, палити у кімнатах та приміщеннях загального користування.
Особи, щопроживають у гуртожиткунесутьповнувідповідальність за невиконаннявимогданоїінструкції у відповідності з внутрішнімилокальними документами та чиннимзаконодавствомУкраїни, щонадає право адміністраціїдостроковоприпинятидію договору про тимчасовепроживання у гуртожитку та проведеннязаходів по виселеннюосіб, що допустили порушення.
3. Вимоги безпеки життєдіяльностіпід час проживання в гуртожитку
3.1. Під час проведення самопідготовки до занять у кімнатах гуртожитку учні зобов’язані:
- дотримуватись здорових і безпечних умов підготовки до занять у гуртожитку та забезпечити відповідні безпечні умови для проживання інших мешканців гуртожитку та осіб, що тимчасово проживають у гуртожитку з дозволу керівництва;
- проходити своєчасні інструктажі з охорони праці, пожежної та техногенної безпеки у гуртожитку з оформленням у журналах відповідної форми;
- своєчасно проходити медогляди;
- стежити за справністю і правилами використання обладнання, техніки, інвентарю наявного в гуртожитку.
3.2. Учні, що проживають у гуртожитку повинні періодично проводити прибирання приміщень проживання, території прилеглої до будівлі та приміщень, підтримувати чистоту у приміщеннях загального користування, цілісність інвентарю, обладнання, функціонування систем опалення, водопостачання та водовідведення, вентиляції (за наявності) — і електропостачання, укомплектованість засобами надання долікарської допомоги та пожежогасіння.
3.3. Учні та особи, що проживають у гуртожитку зобов’язані не допускати захаращення коридорів, аварійних виходів, стежити за доступністю під’їзду і виїзду з прилеглої території спецтранспорту, недопущення проходу або проїзду на ввірену територію та приміщення сторонніх осіб.
4. Вимогибезпеки життєдіяльностіпри приготуванніїжі
4.1. Постійнопідтримувати у належномусанітарномустаніприміщеннякухні та обладнання для приготуванняїжі.
4.2. У разі незадовільного санітарного стану приміщення кухні, несправності обладнання тощо при ризиках виникнення аварійних ситуацій, негайно сповістити коменданта гуртожитку та під його керівництвом вжити заходів усунення передаварійних ситуацій, вжити заходів щодо організації їх усунення.
4.3. Про всі підозрілі предмети, невідомі речі негайно інформувати коменданта гуртожитку.
5. Правила безпеки при користуванні електроплитами та іншими електроприладами в гуртожитку:
5.1. Перед вмиканням електроплити або інших електроприладів необхідно візуально перевірити електрошнур на наявність механічних пошкоджень.
5.2. Не можна залишати увімкненими електроплиту або інші електроприлади в розетку без нагляду на довгий час, а після закінчення роботи потрібно перевірити чи все вимкнено.
5.3. При виявленні або виникненні несправності в електроплиті або інших електроприладах, зокрема точках доступу до електроенергії (щитова, розетки, вимикачі світла) повідомляти чергового та викликати електрика гуртожитку.
5.4. Не торкайтесь мокрими руками та не витирайте вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.
5.5. Не користуйтесь саморобними електричними приладами.
5.6. Використання електричних приладів не за призначенням або невміле користування ними, може призвести до пожежі!
5.7. Коли виходите з кімнати - вимикайте всі електроприлади.
5.8. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно.
6. Правила пожежної безпеки у побуті:
Щоб запобігти виникненню пожежі у кімнаті необхідно дотримуватись певних правил пожежної безпеки:
-
- Не паліть у ліжку або будь-якому житловому приміщені;
- Слідкуйте за станом та справністю електромережі та електроприладів;
- У разі виходу з приміщення не залишайте увімкненими телевізори, праски, обігрівачі тощо;
- Намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно побутові електроспоживачі великої потужності;
- Не використовуйте неякісні, саморобні та несертифіковані побутові електроприлади;
- Контролюйте справність електроприладів, які використовуєте тривалий час.
7. Правила поведінки в умовах надзвичайної ситуації воєнного характеру:
-
- Необхідно зберігати особистий спокій, не реагувати на можливі провокації. У разі оголошення сигналу «Повітряна тривога» прямувати до найближчої захисної споруди (укриття).
- Завжди мати при собі документ (паспорт), що засвідчує особу, відомості про групу крові.
- Знати місце розташування захисних споруд цивільної оборони поблизу місця проживання.
- При виході із приміщень, пересуванні сходинами багатоповерхівок або до споруди цивільної оборони (сховища) дотримуватись правила правої руки з метою уникнення тисняви.
- За можливості уникати місць скупчення людей.
- При появі озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покинути цей район.
- У разі потрапляння у район обстрілу – сховатись у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття використовувати нерівності рельєфу (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу споруд цивільного захисту, сховища і укриття − лягайте на землю головою в бік, протилежний вибухам.
- Надавати першу допомогу іншим людям у разі їх поранення. Викликати швидку допомогу, представників ДСНС України, органів правопорядку.
8. Вимогибезпеки життєдіяльності на періодвихіднихднів та канікул
8.1. Привести в порядок кімнатупроживання та приміщеннязагальногокористування, вимкнутиелектроприладизмережі, вимкнутиосвітлення, закритивікна.
8.2. Проінформуватичергового та коменданта гуртожитку про відсутність у гуртожитку.
8.3. Про всівиявленінедолікипід час відсутності у кімнатіпроживанняповідомитибезпосередньо коменданта гуртожитку.
49. Вимогибезпеки життєдіяльності в аварійнихситуаціях
9.1. В аварійнійситуаціїслідсповістити про небезпекукомендатугуртожитку та оточуючих людей.
9.2. При виявленні займання або в разі пожежі:
- негайно відключити електрообладнання від мережі, а також перекрити поступання природного газу до побутових приладів;
- забезпечити евакуацію учнів і працівників з гуртожитку;
- повідомити в пожежну частину за телефоном 101 і адміністрації училища;
- приступити до гасіння пожежі наявними первинними засобами пожежогасіння відповідно до інструкції з пожежної безпеки.
9.3. При загрозіжиттюпокинутиприміщення.
9.4. При виникненні поломок електроприладів, щозагрожуютьаварією у місцяхпроживаннянеобхідноприпинитиексплуатацію, а також подачу до ньогоелектроенергії.
9.5. При інших аварійних ситуаціях (поломка систем водопостачання, каналізації, опалення, вентиляції та ін), що перешкоджають виконанню робіт і нормальному проживанню, негайно доповісти черговому вахтеру, коменданту гуртожитку та викликати відповідну аварійну службу, повідомити адміністрацію навчального закладу.
9.6. Якщо непередбачувана ситуація виходить з-під контролю слід терміново зв’язатися зі службами екстреної допомоги або рідними за мобільним зв’язком.
Пам’ятайтеномерителефонів:
101 – ДСНС;
102 – поліція;
103 – швидкамедичнадопомога;
Телефонуючиспеціалістам, потрібноповідомити адресу закладу, у якомувідбуваєтьсязахід, коротко описатиситуацію, назватисвоєпрізвище й номер телефону.
9.7. У разі сигналу «Повітрянатривога» швидкоевакуюватисяізприміщення в укриття, абозастосувати правило «двохстін».
Розробив:
Інженер з охорони праці __________ Захарова М.М.