Вступний інструктаж з охорони праці
Інструкція
з охорони праці № 101
вступного інструктажу для здобувачів освіти училища
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1.Інструкція поширюється на здобувачів освіти, що поступають на навчання в училище.
1.2 Державний навчальний заклад «Канівське вище професійне училище» є державним навчальним закладом, що підпорядкований управлінню освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Міністерства освіти і науки України. До складу училища входить також Степанецьке відділення (с. Степанці). В училищі (м. Канів) є 24 кабінети, 12 майстерень, 4 лабораторії, спортзал, актовий зал, музей, їдальня, полігон для зварювальних робіт. У степанецькому відділенні є навчальний корпус, гуртожиток, майстерні, котельня, гаражі, машинний парк.
В училищі працюють гуртки художньої самодіяльності, спортивні секції. Кабінети, майстерні і лабораторії обладнані різноманітними засобами навчання. .
1.3 Вступний інструктаж з питань охорони праці проводиться:
- з всіма учнями, прийнятими на навчання;
- з учнями та студентами, які знаходяться у відрядженні в училищі і беруть безпосередню участь у навчально-виробничому процесі ;
- з учнями і студентами, які прибули в училище для проходження практики.
Вступний інструктаж проводиться за програмою, розробленою службою охорони праці з урахуванням специфіки роботи.
1.4 Запис про його проведення виконується у журналі реєстрації вступного інструктажу для учнів.
2. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ НА ТЕРИТОРІЇ УЧИЛИЩА.
2.1 На території училища необхідно користуватися тільки встановленими маршрутами та проїздами, не ходити там де небезпечно (по льоду, осколкам скла, відходах металу). Не переходити та перебігати дорогу перед рухомим транспортним засобом.
2.2. При русі по території не ставати на кришки колодязів, обходити ями, канави, траншеї, якщо будуть відсутні перехідні містки.
- . При пересуванні по маршових сходинкам не стрибати через них, йти по правому боці.
2.4. При виході з приміщення переконатися у відсутності близько рухомого транспорту.
-
- Забороняється приймати спиртні напої і наркотичні засоби, палити цигарки, розводити вогнища, користуватися відкритим вогнем.
2.6. Не заходити за огородження небезпечних місць.
2.7.Звертати увагу на запобіжні плакати, написи, знаки, бути уважними до сигналів, що подаються водіями транспортних засобів, вантажопідйомних машин і виконувати їх.
-
- .Обходити на небезпечній відстані місця, де проводяться вантажно-розвантажувальні роботи, роботи на висоті, вогневі і газонебезпечні.
2.9. Не чіплятися за рухомі транспортні засоби.
2.10 Не вимикати і не зупиняти (крім аварійних випадків) машини, механізми, верстати, на яких не доручено працювати.
2.11.Не торкатися рухомих частин машин і механізмів, не торкатися електрообладнання, не ставати на переносні електричні проводи, шланги, що лежать на підлозі (дорозі), не знімати огородження або захисні кожухи з рухомих або струмоведучих частин обладнання. Забороняється самочинно, без доручення адміністрації, без інструктажу виконувати роботу, що не входить в коло прямих обов'язків.
2.12. Роботу необхідно починати з огляду і перевірки справності засобів індивідуального захисту, обладнання, огляду і підготовки робочого місця, інструменту, пристроїв. Забороняється виконувати разові роботи, що віднесенні до робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, переливанням легкозаймистих речовин, роботи на висоті до 5 метрів із застосуванням приставних драбин, зварювальні роботи ,тощо) без наряду на виконання робіт підвищеної небезпеки.
2.13. На території училища у санітарно-побутових приміщеннях, на робочому місці треба виконувати вимоги особистої гігієни.
- . Для запобігання простудним захворюванням необхідно стежити, щоб одяг і взуття не були мокрими, уникати протягів і вимагати від адміністрації усунення їх, не переохолоджувати і не перегрівати тіло, особливо ноги.
2.14.Після закінчення робіт, під час яких тіло стає брудним (покривається пилом, брудом, потом) необхідно вимитись з милом під теплим душем і переодягтися в чистий одяг.
2.15. .Не рекомендується пити дуже холодну воду або гарячу воду.
2.16. Під час роботи необхідно користуватися виданим спецодягом, спецвзуттям і захисними засобами, що захищають організм працюючого від різних шкідливих впливів.
2.17. Працювати необхідно тільки тим прийомом і способом, який вказаний майстром виробничого навчання.
-
- Забороняється виконувати розпорядження, якщо вони суперечать правилам охорони праці і їх виконання може призвести до нещасного випадку.
- Діставши травму на роботі, треба негайно повідомити про це майстра чи класного керівника і звернутися до медпункту.
- Помітивши порушення безпеки праці іншим учнем або небезпеку для оточуючих, не залишатися байдужим, а відразу ж попередити учня про необхідність додержання вимог, що гарантують безпеку роботи.
3 Основні положення закону України "Про охорону праці", "Кодексу Закону про працю Украйни", і інших нормативних актів про охорону праці.
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-економічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці.
3.1. Правила внутрішнього розпорядку.
3.1.1. Учень училища здійснює навчання на основі „ Правил внутрішнього розпорядку „ , в яких встановлюється права, обов'язки і відповідальність учнів, умови матеріального забезпечення і організації навчання , умови виключення чи відрахування за власним бажанням
- При навчанні, учень повинен бути проінформований класним керівником групи під розписку про умови навчання в училищі, наявності на робочому місці шкідливих виробничих вчинків, які ще не усунені, можливих наслідках, їх впливу на організм людини.
- Забороняється приймати на навчання осіб, яким згідно з медичним висновком протипоказаний запропонований вибір професії через стан здоров'я.
- Трудовий розпорядок в училищі визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку..
- Правила внутрішнього трудового розпорядку встановлюють початок і кінець навчання в училищі та інші правила й норми, які є обов'язковим для всіх учнів училища.
3.2. Право учнів на охорону праці під час навчання в училищі:
- Умови навчання, виробничого навчання, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, обладнання та інших засобів навчання, стан засобів колективного та індивідуального захисту, які використовуються учнем, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам Законів України "про охорону праці" і "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", інших нормативних актів про
охорону праці. - Учень має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для життя здоров’я. Факт наявності такої ситуації підтверджується фахівцями з охорони праці училища за участю представника профспілки і уповноваженого трудового колективу, а у випадку виникнення конфлікту – відповідним органом державного нагляду з охорони праці за участю працівника профспілки.
- Учень має право розірвати договір за своєю ініціативою, якщо адміністрація не виконує законодавство про працю, про охорону праці.
3.2.5.Учням, які за станом здоров'я потребують надання більш легкого виробничого навчання, адміністрація повинна, відповідно до медичного висновку, надати (з їх згоди) таке навчання тимчасово або без обмеження терміну.
3.3. Охорона праці неповнолітніх. ,.
-
-
- Забороняється застосування праці неповнолітніх, тобто осіб у віці до вісімнадцяти років,
на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці (ст. 190 КЗпП України).
- Забороняється застосування праці неповнолітніх, тобто осіб у віці до вісімнадцяти років,
-
Міністерство охорони здоров'я України наказом від 31.03.94 № 46 затвердило Перелік важких робіт і робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх.
Міністерство охорони здоров'я України наказом від 22.03.96 № 59 затвердило Граничні норми підіймання та переміщення важких речей неповнолітніми.
Підлітків забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.
До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом. До тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітки до 15 років не допускаються.
Загальна тривалість навчального часу не повинна перевищувати 36 год. - для підлітків 16-17 років. Обов'язковим повинен бути рівномірний розподіл тижневого робочого часу за днями п'яти або шестиденного робочого тижня.
3.3.6. Робота підлітків з вантажами не повинна становити більше 1/3 робочого часу.
3.4. Організація роботи з охорони праці в училищі.
3.4.1. Управління охороною праці в училищі і обов'язки адміністрації:
Адміністрація зобов'язана створити в кожному структурному підрозділі і на кожному навчальному місці умови навчання і праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечити дотримання прав учнів, гарантованих законодавством про охорону праці.
З цією метою адміністрація забезпечує функціонування системи управління охорони праці училища, для чого:
- Створює відповідну службу і призначає службову особу, яка забезпечує рішення конкретних питань з охорони праці, затверджує інструкції, положення та посадові обов'язки працівників, права і відповідальність ними за виконання покладених на них функцій.
- Вживає заходів щодо полегшення і оздоровлення умов навчання учнів шляхом впровадження прогресивних технологій, досягнень науки і техніки, вимог ергономіки, позитивного досвіду охорони праці, зниження та усунення запиленості та загазованості повітря у класах і виробничих майстернях, зниження інтенсивності шуму, вібрації, випромінювань тощо.
3.4.1.3. Забезпечує усунення причин, що викликають нещасні випадки, професійні захворювання і виконання профілактичних заходів.
- Організовує проведення лабораторних досліджень умов навчанняі, атестацію робочих місць на відповідність нормативним актам про охорону праці в порядку і терміни, встановлені законодавства вживає за їх підсумками заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих чинників.
- Розробляє і затверджує положення, інструкції, інші нормативні акти про охорону праці, які діють у межах училища і встановлюють правила робіт і поведінки учнів на території училища, у виробничих майстернях, в кабінетах, лабораторіях, службових приміщеннях, відповідно до державних нормативних актів про охорону праці, забезпечує учнів нормативними актами про охорону праці.
- Організує навчання, інструктажі і перевірку знань учнів з питань охорони праці відповідно до Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці.
- Організовує комплектування, безкоштовну видачу і отримання засобів індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття та інших засобів), а також мило та знешкоджуючих засобів відповідно до нормативних актів про охорону праці.
- Організовує видачу учням безкоштовно, за встановленими нормами молока або інших рівноцінних харчових продуктів, на роботах з шкідливими умовами праці, а на роботах з особливо шкідливими умовами праці - лікувально-профілактичного харчування.
3.5. Здійснює постійний контроль за дотриманням учнями технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, обладнанням та іншими засобами захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
3.6 Обов'язок учнів виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці.
Учень зобов'язаний:
- Знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з машинами, механізмами, обладнанням та іншими засобами колективного та індивідуального захисту.
- Дотримуватися зобов'язань з охорони праці, передбачених інструкціями і правилами внутрішнього трудового розпорядку училища.
3.9. Проходити у встановленому порядку медичні огляди.
- Співпрацювати з адміністрацією в справі організації безпечних і нешкідливих умов навчання, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створить загрозу життю або здоров'ю його, людей, які його оточують або навколишньому і природному середовищу, повідомити про небезпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадову особу.
- При зарахуванні в училище учні проходять попередній медичний огляд і огляд на професійну природність;
- Щорічному періодичному огляду підлягають учні у віці до 21 року.
- Перелік професій, працівники яких підлягають медичному огляду, термін і порядок його проведення встановлюється Міністерством охорони здоров'я України за узгодженням з Комітетом з нагляду за охороною праці України.
- Адміністрація має право притягнути учня, який ухилився від проходження обов'язкового медичного огляду до дисциплінарної відповідальності і зобов'язаний відсторонити його від навчання.
- Адміністрація училища на прохання учня або за своєю ініціативою організовує позачерговий медичний огляд, якщо працівник вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами навчання.
- Проведення медичних оглядів здійснюється за кошти училища.
- Всі учні при зарахуванні і в процесі навчання проходять навчання, інструктаж з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, про правила поведінки при виникненні аварій.
- В училищі, з урахуванням специфіки роботи, розроблене й затверджене Положення про навчання, інструктаж та перевірку знань учнів з питань охорони праці, графіки проведення цієї роботи, з якими повинні бути ознайомленні всі учні.
- Особам, які при перевірці знань з питань охорони праці показали задовільні результати, видаються посвідчення встановленого зразку.
- Допуск до виробничого навчання осіб, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, забороняється.
- Служба охорони праці підпорядковується заступнику директора по навчально-виробничий діяльності.
3.26. Фахівець з охорони праці має право видавати керівникам структурних підрозділів училища обов'язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержуючи від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці, вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли медичний огляд, навчання, інструктаж, перевірку знань, не мають допуску до відповідних робіт або не виконують нормативних актів, які є з охорони праці; зупиняти роботу машин, механізмів, обладнання та інших засобів виробничого навчання та обслуговування училища, у випадку порушень, які створюють загрозу життю або здоров'ю учнів; спрямовувати адміністрації училища представлення про притягнення до відповідальності учнів, які порушують вимоги з охорони праці. Припис фахівця з охорони праці може скасувати лише директор училища.
Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці.
- Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативних актів про охорону праці здійснюють:
- спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці;
- спеціально уповноважений державний орган з питань радіаційної безпеки;
- спеціально уповноважений державний орган з питань пожежної безпеки;
- Громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці здійснюють:
- трудові колективи через виборчих або уповноважених;
- професійні профспілки - в особі своїх виборних органів і представників.
3.30. Відповідальність учнів за порушення вимог по охороні праці.
За порушення законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, створення перешкод для діяльності службових осіб органів державного нагляду за охороною праці і представників професійних спілок, винні учні притягуються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності згідно з законодавством.
- . Основні небезпечні і шкідливі фактори, характерні для училища. Основні причини нещасних випадків в училищі .
4.1. В училищі мають місце такі небезпечні і шкідливі виробничі фактори.
4.1.1. Фізичні небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
- рухомі частини виробничого обладнання; металообробних верстатів;
- підвищене значення напруги в електричному ланцюзі, замикання якого може відбутися крізь тіло людини;
- підвищений рівень статистичної електрики;
- Підвищений рівень електромагнітних випромінювань;
- Підвищена напруга електричного поля;
- Підвищена напруга магнітного поля;
- Відсутність або недолік природного світла;
- Недостатня освітленість робочих місць;
- Підвищена яскравість світла;
- Знижена контрастність;
- Гострі кромки, задирки та шорсткість на поверхні заготівель, інструментів та обладнання;
- Металева стружка, обрізки металу з гострими краями;
- Світлові бліки та розжарені іскри при зварювальних роботах;
- Пари флюсу при пайці;
4.1.2. Хімічні небезпечні і шкідливі виробничі чинники:
- токсичні;
- подразнюючі;
- сенсибілізуючі;
- канцерогенні;
4.1.3. Біологічні небезпечні та шкідливі виробничі чинники:
патогенні мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності; мікроорганізми (рослини та тварини).
4.2. Джерелами небезпечних і шкідливих виробничих чинників можуть бути:
технологічне обладнання, енергетичні комунікації, сировина, матеріали, проміжні продукти, готова продукція, які використовуються.
- Небезпека виникнення вибуху і пожежі зумовлена окрім наявності вибухопожежонебезпечних речовин, наявністю завислого і осілого пилу, сировини, проміжних продуктів.
- Залежно від кількості осілого пилу необхідно періодично, але не рідше одного разу на зміну проводити вологе прибирання приміщення і обладнаний, генеральне - два рази на місяць.
- Основним технічним і організаційними причинами нещасних випадків в училищі є:
- Експлуатація несправних машин, механізмів, устаткування;
- Несправність обладнання і комунікацій;
- Порушення технологічного процесу, незадовільна організація робіт;
- Несправність робочого інструменту і пристроїв,
- Застосування зламаних огорож або роботи без них;
- Недостатня освітленість;
- Недостатня навченість персоналу, порушення трудової дисципліни,
- Робота без засобів індивідуального і колективного захисту;
- Недоліки в організації робочих місць.
5. Засоби і способи попередження нещасних випадків і професійних захворювань, засоби індивідуального і колективного захисту.
5.1. В училищі функціонує служба охорони праці - основною задачею якої є упорядкування і систематизація профілактичної роботи з охорони праці, яка проводиться в училищі; підвищення її ефективності і цілеспрямованості за рахунок раціонального і планомірного використання всіх технічних, санітарно-гігієнічних, організаційних, економічних і соціальних можливостей.
5.2 До технічних засобів попередження нещасних випадків відносяться:
- огороджувальні прилади (для працюючих машин і механізмів, для огорожі небезпечної зони постійно або періодично діючого виробничого чинника);
- пристрої по забезпеченню безпечного виконання робіт (драбин, драбинок, риштувань, підмостя та ін.);
- кабінет і куточки з охорони праці;
- знаки безпеки (заборонні, попереджувальні, припису вальні, вказівні).
5.3. Заборонні знаки встановлюються в місцях заборони паління, користування вогнем, входу, в'їзду, руху транспорту або пішоходів тощо.
Попереджувальні знаки попереджають про небезпеку вибуху, запалення, впливу отруйних і токсичних речовин, поразки струмом, обрушення тощо.
Знаки приписувальні дозволяють дії тільки при дотриманні конкретних вимог техніки безпеки, використання при роботі індивідуальних засобів захисту (захисних окуляр, касок, рукавиць тощо).
Знаки вказівні вказують місцезнаходження об'єктів і приладів (аварійний вихід тощо).
5.4. Засобами індивідуального захисту (3І3) є: спецодяг, спецвзуття, головні убори, каски, шоломи, рукавички, рукавиці, фартухи, протигази, респіратори, захисні окуляри, маски, світлофільтри, протишумові прилади, запобіжні пояси, електрозахисні засоби, пасти, мазі тощо.
- „3І3” можуть бути постійного користування (без них забороняється находитися на робочому місці), аварійного або чергового користування.
- „3І3” аварійного користування застосовують в основному в вибупожежонебезпечних майстернях і зберігаються в спеціальних шафах, які встановлюються біля входу в ці майстерні.
- Спецодяг служить для захисту тіла працюючих від різноманітних виробничих шкідливих і небезпечних чинників: агресивних рідин, іскор, бризок металу, води, низьких температур тощо.
- „3І3” є видаються безкоштовно працюючим відповідно до нормативних актів про охорону праці.
- „3І3” є власністю училища, виносити їх за межі училища не дозволяється.
5.10. Застосування „3І3” не за призначенням може навести не тільки до передчасного зносу спецодягу, але і до травм.
5.11. Перед застосуванням „3І3” повинні бути перевірені. При огляді перевіряють зовнішній стан:
наявність застібок і ґудзиків, відповідність потрібному розміру і зросту. Гумові рукавички перевіряють на відсутність проколів і тріщин, злегка надуваючи і швидко стискаючи біля основи.
- Засоби індивідуального захисту органів дихання поділяються на дві групи: фільтруючі, які забезпечують захист в умовах достатньої кількості кисню (не менше 18% у повітрі) і обмеженого вмісту шкідливих речовин, та ізолюючі, які забезпечують захист в умовах недостатньої кількості кисню і необмеженого вмісту шкідливих речовин у повітрі.
- Промисловий фільтруючий протигаз складається з гумової лицевої частини (шолом-маски), гофрованої трубки і фільтруючої коробки, заповненої хімічним абсорбентом, склад якого залежить від виду шкідливих речовин, що находяться у повітрі.
- Кожна марка фільтруючої коробки розрахована на певний час захисної дії залежно від концентрації шкідливих речовин у повітрі. При появі запаху газу слід: затримати дихання, вийти з загазованої зони і замінити коробку нової.
- Для захисту від пилу застосовують проти аерозольні (проти пилові) респіратори.
- В аварійних випадках для захисту від шкідливих речовин застосовувати: при роботі з кислотами - фільтруючий протигаз з коробкою марки В; при роботі з аміаком - промисловий протигаз з коробкою марки КД; при роботі з перекисом водню, бутилацетатом, ацетоном, бутенолом, формаліном, фенолом - фільтруючий протигаз з коробкою марки А.
5.17. До засобів колективного захисту відносяться різноманітні огородження, а також системи: вентиляції, освітлювання, опалення, заземлення, протипожежного захисту тощо.
6. Пожежна безпека, засоби і способи запобігання пожежам і аваріям. Дії учнів при їх виникненні.
6.1. Основні причини пожеж:
6.1.1. Пожежа - це неконтрольований процес горіння поза спеціальним осередком, який завдає матеріальні збитки.
6.1.2. Для виникнення горіння необхідно наявність 3-х чинників водночас:
- горючої речовини;
- достатньої кількості кисню, повітря або іншого окислювача;
- теплового імпульсу (джерела запалення).
6.1.3. Аналіз пожеж показує, що основними причинами їх виникнення є:
- несправності теплових агрегатів, технологічного обладнання, електричних установок (мереж, приладів освітлення, електродвигунів);
- порушення правил зберігання матеріалів, сировини;
- необережне поводження з вогнем;
- вибухи газо- і пило повітряних сумішей;
- розряди статичної і атмосферної електрики;
- порушення герметичності обладнання і трубопроводів на вибухо- та пожежонебезпечних
дільницях виробництва; - порушення правил введення вогневих робіт.
- Необхідно знати всі засоби пожежегасіння і вміти практично проводити їх в дію і не допускати порушень правил пожежної безпеки на виробництві.
- Виробничі відходи, сміття, невикористанні матеріали необхідно вилучати в спеціально відведені для цього місця.
6.1.6. Проходи, виходи, коридори, сходини не дозволяється захаращувати різноманітними предметами і обладнанням.
- Паління на території училища заборонено;
- Місця знаходження первинних засобів пожежегасіння повинні бути легкодоступними.
6.2. Первинні засоби гасіння пожеж і правила користування ними.
6.2.1. В якості первинних засобів пожежегасіння, які находяться в училищі, застосовують:
- Вуглекислотні вогнегасники призначенні для гасіння будь-яких горючих речовин, за винятком лужних металів, а також таких речовин, горіння яких може відбуватися без доступу повітря.
У випадку користування вуглекислотним вогнегасником, його необхідно вийняти з підвіски, піднести можливо ближче до місця спалахування, повернути розтруб до осередку пожежі і відкрити вентиль до відказу. Якщо направити сухий струм згори, потрібний ефект не досягається, бо двоокис вуглецю буде відноситись тягою гарячого повітря.
6.2.3. Вогнегасник ОПУ-5 призначений для ліквідації осередку пожежі будь-якого класу.
При виникненні пожежі необхідно:
- поставити вогнегасник до місця пожежі;
- висмикнути чеку, натиснути на важіль запірного приладу;
- натиснути на важіль пістолету, направивши струм на осередок пожежі;
- гасити полум'я з відстані не більш 4 м.
- У випадку виникнення пожежі, той, хто виявив його зобов'язаний повідомити майстру і адміністрації училища.
- У випадку необхідності треба зупинити машини, агрегати, вимкнути електродвигуни і вентсистеми, розпочати гасіння вогню.
- При виникненні аварії діяти згідно з Планом локалізації аварійних ситуацій.
7. Порядок розслідування і оформлення нещасних випадків і професійних захворювань.
- Розслідуванню підлягають травми, гострі професійні захворювання і отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утеплення, поразки електричним струмом, пошкодження внаслідок аварій, пожеж, стихійних лих, контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, а також всі вперше виявленні професійні захворювання і отруєння.
- Нещасні випадки і профзахворювання розслідуються відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
- Про кожний нещасний випадок учень, який його виявив, або потерпілий повинні терміново повідомити безпосередньо майстра виробничого навчання або класного керівника чи іншу посадову особу і вжити заходів до подання необхідної допомоги.
- Майстер (класний керівник) в свою чергу зобов'язаний:
- терміново організувати медичну допомогу потерпілому, у разі необхідності доставити його до лікувально-профілактичного закладу. Повідомити про те, що трапилось, також відповідну профспілкову організацію училища - повідомити адміністрацію училища; у разі нещасного випадку, що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи ДСНС; при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - санепідстанцію;
- зберегти до прибуття комісії по розслідуванню обстановку на робочому місці і обладнання в такому стані, в якому вони були під час випадку (якщо це не загрожує життю та здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків), а також виконати заходи щодо недопущення подібних випадків в яких склалася ситуації.
7.5. Розслідування нещасних випадків виконує спеціальна комісія, яка призначається наказом власника.
7.6. Нещасні випадки, оформлюються актом по формі Н-1, які реєструються і зберігаються на підприємстві на протязі 45 років.
8. Основні вимоги виробничої санітарії і особистої гігієни.
- Основними шкідливими виробничими чинниками, діючими на організм людини, є шкідливі речовини, які при контакті з організмом людини в певних умовах можуть призвести до захворювання (отруєння) або зниження працездатності.
- Отруєння і професійні захворювання, які виникли на протязі короткого проміжку часу (однієї зміни або доби), називаються гострими, а виниклі на протязі більш тривалого терміну -хронічними.
8.3. Основною мірою по їх попередженню є дотримання вимог технологічного регламенту, інструкцій з охорони праці, а також обов'язкове використання працюючими індивідуальних засобів захисту.
9. Перша допомога потерпілим.
9.1. Порядок подання першої долікарської медичної допомоги у випадку травмування (отруєння).
9.1.1. Послідовність подання першої медичної допомоги:
- усунути вплив на організм небезпечних та шкідливих чинників, які погрожують здоров'ю та життю постраждалого (звільнити від дії електричного струму, винести з зараженої атмосфери, погасити одяг, що горить тощо);
- визначити характер і тяжкість травми, найбільшу загрозу для життя постраждалого і послідовність заходів щодо врятування;
- виконати необхідні заходи щодо врятування постраждалого в порядку терміновості відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, мобілізувати місце перелому, накласти пов'язку тощо);
- підтримати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного робітника;
- викликати швидку медичну допомогу або лікаря, або прийняти заходи для транспортування постраждалого в найближчу лікувальну установу;
- допомога потерпілому, що надається не медичними робітниками, не повинна замінювати допомогу з боку медичного персоналу і повинна надаватись лише до прибуття лікаря.
9.1.2. Конкретні дії щодо надання першої медичної допомоги постраждалому при різноманітних ураженнях описані в інструкції з надання першої (долі карської) медичної допомоги, що вивчається учнями при проходженні первинного та послідуючих інструктажів з питань охорони праці.
Інструкція
з охорони праці № 101
вступного інструктажу для здобувачів освіти училища
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1.Інструкція поширюється на здобувачів освіти, що поступають на навчання в училище.
1.2 Державний навчальний заклад «Канівське вище професійне училище» є державним навчальним закладом, що підпорядкований управлінню освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Міністерства освіти і науки України. До складу училища входить також Степанецьке відділення (с. Степанці). В училищі (м. Канів) є 24 кабінети, 12 майстерень, 4 лабораторії, спортзал, актовий зал, музей, їдальня, полігон для зварювальних робіт. У степанецькому відділенні є навчальний корпус, гуртожиток, майстерні, котельня, гаражі, машинний парк.
В училищі працюють гуртки художньої самодіяльності, спортивні секції. Кабінети, майстерні і лабораторії обладнані різноманітними засобами навчання. .
1.3 Вступний інструктаж з питань охорони праці проводиться:
- з всіма учнями, прийнятими на навчання;
- з учнями та студентами, які знаходяться у відрядженні в училищі і беруть безпосередню участь у навчально-виробничому процесі ;
- з учнями і студентами, які прибули в училище для проходження практики.
Вступний інструктаж проводиться за програмою, розробленою службою охорони праці з урахуванням специфіки роботи.
1.4 Запис про його проведення виконується у журналі реєстрації вступного інструктажу для учнів.
2. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ НА ТЕРИТОРІЇ УЧИЛИЩА.
2.1 На території училища необхідно користуватися тільки встановленими маршрутами та проїздами, не ходити там де небезпечно (по льоду, осколкам скла, відходах металу). Не переходити та перебігати дорогу перед рухомим транспортним засобом.
2.2. При русі по території не ставати на кришки колодязів, обходити ями, канави, траншеї, якщо будуть відсутні перехідні містки.
- . При пересуванні по маршових сходинкам не стрибати через них, йти по правому боці.
2.4. При виході з приміщення переконатися у відсутності близько рухомого транспорту.
-
- Забороняється приймати спиртні напої і наркотичні засоби, палити цигарки, розводити вогнища, користуватися відкритим вогнем.
2.6. Не заходити за огородження небезпечних місць.
2.7.Звертати увагу на запобіжні плакати, написи, знаки, бути уважними до сигналів, що подаються водіями транспортних засобів, вантажопідйомних машин і виконувати їх.
-
- .Обходити на небезпечній відстані місця, де проводяться вантажно-розвантажувальні роботи, роботи на висоті, вогневі і газонебезпечні.
2.9. Не чіплятися за рухомі транспортні засоби.
2.10 Не вимикати і не зупиняти (крім аварійних випадків) машини, механізми, верстати, на яких не доручено працювати.
2.11.Не торкатися рухомих частин машин і механізмів, не торкатися електрообладнання, не ставати на переносні електричні проводи, шланги, що лежать на підлозі (дорозі), не знімати огородження або захисні кожухи з рухомих або струмоведучих частин обладнання. Забороняється самочинно, без доручення адміністрації, без інструктажу виконувати роботу, що не входить в коло прямих обов'язків.
2.12. Роботу необхідно починати з огляду і перевірки справності засобів індивідуального захисту, обладнання, огляду і підготовки робочого місця, інструменту, пристроїв. Забороняється виконувати разові роботи, що віднесенні до робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, переливанням легкозаймистих речовин, роботи на висоті до 5 метрів із застосуванням приставних драбин, зварювальні роботи ,тощо) без наряду на виконання робіт підвищеної небезпеки.
2.13. На території училища у санітарно-побутових приміщеннях, на робочому місці треба виконувати вимоги особистої гігієни.
- . Для запобігання простудним захворюванням необхідно стежити, щоб одяг і взуття не були мокрими, уникати протягів і вимагати від адміністрації усунення їх, не переохолоджувати і не перегрівати тіло, особливо ноги.
2.14.Після закінчення робіт, під час яких тіло стає брудним (покривається пилом, брудом, потом) необхідно вимитись з милом під теплим душем і переодягтися в чистий одяг.
2.15. .Не рекомендується пити дуже холодну воду або гарячу воду.
2.16. Під час роботи необхідно користуватися виданим спецодягом, спецвзуттям і захисними засобами, що захищають організм працюючого від різних шкідливих впливів.
2.17. Працювати необхідно тільки тим прийомом і способом, який вказаний майстром виробничого навчання.
-
- Забороняється виконувати розпорядження, якщо вони суперечать правилам охорони праці і їх виконання може призвести до нещасного випадку.
- Діставши травму на роботі, треба негайно повідомити про це майстра чи класного керівника і звернутися до медпункту.
- Помітивши порушення безпеки праці іншим учнем або небезпеку для оточуючих, не залишатися байдужим, а відразу ж попередити учня про необхідність додержання вимог, що гарантують безпеку роботи.
3 Основні положення закону України "Про охорону праці", "Кодексу Закону про працю Украйни", і інших нормативних актів про охорону праці.
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-економічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці.
3.1. Правила внутрішнього розпорядку.
3.1.1. Учень училища здійснює навчання на основі „ Правил внутрішнього розпорядку „ , в яких встановлюється права, обов'язки і відповідальність учнів, умови матеріального забезпечення і організації навчання , умови виключення чи відрахування за власним бажанням
- При навчанні, учень повинен бути проінформований класним керівником групи під розписку про умови навчання в училищі, наявності на робочому місці шкідливих виробничих вчинків, які ще не усунені, можливих наслідках, їх впливу на організм людини.
- Забороняється приймати на навчання осіб, яким згідно з медичним висновком протипоказаний запропонований вибір професії через стан здоров'я.
- Трудовий розпорядок в училищі визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку..
- Правила внутрішнього трудового розпорядку встановлюють початок і кінець навчання в училищі та інші правила й норми, які є обов'язковим для всіх учнів училища.
3.2. Право учнів на охорону праці під час навчання в училищі:
- Умови навчання, виробничого навчання, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, обладнання та інших засобів навчання, стан засобів колективного та індивідуального захисту, які використовуються учнем, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам Законів України "про охорону праці" і "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", інших нормативних актів про
охорону праці. - Учень має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для життя здоров’я. Факт наявності такої ситуації підтверджується фахівцями з охорони праці училища за участю представника профспілки і уповноваженого трудового колективу, а у випадку виникнення конфлікту – відповідним органом державного нагляду з охорони праці за участю працівника профспілки.
- Учень має право розірвати договір за своєю ініціативою, якщо адміністрація не виконує законодавство про працю, про охорону праці.
3.2.5.Учням, які за станом здоров'я потребують надання більш легкого виробничого навчання, адміністрація повинна, відповідно до медичного висновку, надати (з їх згоди) таке навчання тимчасово або без обмеження терміну.
3.3. Охорона праці неповнолітніх. ,.
-
-
- Забороняється застосування праці неповнолітніх, тобто осіб у віці до вісімнадцяти років,
на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці (ст. 190 КЗпП України).
- Забороняється застосування праці неповнолітніх, тобто осіб у віці до вісімнадцяти років,
-
Міністерство охорони здоров'я України наказом від 31.03.94 № 46 затвердило Перелік важких робіт і робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх.
Міністерство охорони здоров'я України наказом від 22.03.96 № 59 затвердило Граничні норми підіймання та переміщення важких речей неповнолітніми.
Підлітків забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.
До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом. До тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітки до 15 років не допускаються.
Загальна тривалість навчального часу не повинна перевищувати 36 год. - для підлітків 16-17 років. Обов'язковим повинен бути рівномірний розподіл тижневого робочого часу за днями п'яти або шестиденного робочого тижня.
3.3.6. Робота підлітків з вантажами не повинна становити більше 1/3 робочого часу.
3.4. Організація роботи з охорони праці в училищі.
3.4.1. Управління охороною праці в училищі і обов'язки адміністрації:
Адміністрація зобов'язана створити в кожному структурному підрозділі і на кожному навчальному місці умови навчання і праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечити дотримання прав учнів, гарантованих законодавством про охорону праці.
З цією метою адміністрація забезпечує функціонування системи управління охорони праці училища, для чого:
- Створює відповідну службу і призначає службову особу, яка забезпечує рішення конкретних питань з охорони праці, затверджує інструкції, положення та посадові обов'язки працівників, права і відповідальність ними за виконання покладених на них функцій.
- Вживає заходів щодо полегшення і оздоровлення умов навчання учнів шляхом впровадження прогресивних технологій, досягнень науки і техніки, вимог ергономіки, позитивного досвіду охорони праці, зниження та усунення запиленості та загазованості повітря у класах і виробничих майстернях, зниження інтенсивності шуму, вібрації, випромінювань тощо.
3.4.1.3. Забезпечує усунення причин, що викликають нещасні випадки, професійні захворювання і виконання профілактичних заходів.
- Організовує проведення лабораторних досліджень умов навчанняі, атестацію робочих місць на відповідність нормативним актам про охорону праці в порядку і терміни, встановлені законодавства вживає за їх підсумками заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих чинників.
- Розробляє і затверджує положення, інструкції, інші нормативні акти про охорону праці, які діють у межах училища і встановлюють правила робіт і поведінки учнів на території училища, у виробничих майстернях, в кабінетах, лабораторіях, службових приміщеннях, відповідно до державних нормативних актів про охорону праці, забезпечує учнів нормативними актами про охорону праці.
- Організує навчання, інструктажі і перевірку знань учнів з питань охорони праці відповідно до Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці.
- Організовує комплектування, безкоштовну видачу і отримання засобів індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття та інших засобів), а також мило та знешкоджуючих засобів відповідно до нормативних актів про охорону праці.
- Організовує видачу учням безкоштовно, за встановленими нормами молока або інших рівноцінних харчових продуктів, на роботах з шкідливими умовами праці, а на роботах з особливо шкідливими умовами праці - лікувально-профілактичного харчування.
3.5. Здійснює постійний контроль за дотриманням учнями технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, обладнанням та іншими засобами захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
3.6 Обов'язок учнів виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці.
Учень зобов'язаний:
- Знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з машинами, механізмами, обладнанням та іншими засобами колективного та індивідуального захисту.
- Дотримуватися зобов'язань з охорони праці, передбачених інструкціями і правилами внутрішнього трудового розпорядку училища.
3.9. Проходити у встановленому порядку медичні огляди.
- Співпрацювати з адміністрацією в справі організації безпечних і нешкідливих умов навчання, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створить загрозу життю або здоров'ю його, людей, які його оточують або навколишньому і природному середовищу, повідомити про небезпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадову особу.
- При зарахуванні в училище учні проходять попередній медичний огляд і огляд на професійну природність;
- Щорічному періодичному огляду підлягають учні у віці до 21 року.
- Перелік професій, працівники яких підлягають медичному огляду, термін і порядок його проведення встановлюється Міністерством охорони здоров'я України за узгодженням з Комітетом з нагляду за охороною праці України.
- Адміністрація має право притягнути учня, який ухилився від проходження обов'язкового медичного огляду до дисциплінарної відповідальності і зобов'язаний відсторонити його від навчання.
- Адміністрація училища на прохання учня або за своєю ініціативою організовує позачерговий медичний огляд, якщо працівник вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами навчання.
- Проведення медичних оглядів здійснюється за кошти училища.
- Всі учні при зарахуванні і в процесі навчання проходять навчання, інструктаж з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, про правила поведінки при виникненні аварій.
- В училищі, з урахуванням специфіки роботи, розроблене й затверджене Положення про навчання, інструктаж та перевірку знань учнів з питань охорони праці, графіки проведення цієї роботи, з якими повинні бути ознайомленні всі учні.
- Особам, які при перевірці знань з питань охорони праці показали задовільні результати, видаються посвідчення встановленого зразку.
- Допуск до виробничого навчання осіб, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, забороняється.
- Служба охорони праці підпорядковується заступнику директора по навчально-виробничий діяльності.
3.26. Фахівець з охорони праці має право видавати керівникам структурних підрозділів училища обов'язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержуючи від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці, вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли медичний огляд, навчання, інструктаж, перевірку знань, не мають допуску до відповідних робіт або не виконують нормативних актів, які є з охорони праці; зупиняти роботу машин, механізмів, обладнання та інших засобів виробничого навчання та обслуговування училища, у випадку порушень, які створюють загрозу життю або здоров'ю учнів; спрямовувати адміністрації училища представлення про притягнення до відповідальності учнів, які порушують вимоги з охорони праці. Припис фахівця з охорони праці може скасувати лише директор училища.
Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці.
- Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативних актів про охорону праці здійснюють:
- спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці;
- спеціально уповноважений державний орган з питань радіаційної безпеки;
- спеціально уповноважений державний орган з питань пожежної безпеки;
- Громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці здійснюють:
- трудові колективи через виборчих або уповноважених;
- професійні профспілки - в особі своїх виборних органів і представників.
3.30. Відповідальність учнів за порушення вимог по охороні праці.
За порушення законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, створення перешкод для діяльності службових осіб органів державного нагляду за охороною праці і представників професійних спілок, винні учні притягуються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності згідно з законодавством.
- . Основні небезпечні і шкідливі фактори, характерні для училища. Основні причини нещасних випадків в училищі .
4.1. В училищі мають місце такі небезпечні і шкідливі виробничі фактори.
4.1.1. Фізичні небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
- рухомі частини виробничого обладнання; металообробних верстатів;
- підвищене значення напруги в електричному ланцюзі, замикання якого може відбутися крізь тіло людини;
- підвищений рівень статистичної електрики;
- Підвищений рівень електромагнітних випромінювань;
- Підвищена напруга електричного поля;
- Підвищена напруга магнітного поля;
- Відсутність або недолік природного світла;
- Недостатня освітленість робочих місць;
- Підвищена яскравість світла;
- Знижена контрастність;
- Гострі кромки, задирки та шорсткість на поверхні заготівель, інструментів та обладнання;
- Металева стружка, обрізки металу з гострими краями;
- Світлові бліки та розжарені іскри при зварювальних роботах;
- Пари флюсу при пайці;
4.1.2. Хімічні небезпечні і шкідливі виробничі чинники:
- токсичні;
- подразнюючі;
- сенсибілізуючі;
- канцерогенні;
4.1.3. Біологічні небезпечні та шкідливі виробничі чинники:
патогенні мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності; мікроорганізми (рослини та тварини).
4.2. Джерелами небезпечних і шкідливих виробничих чинників можуть бути:
технологічне обладнання, енергетичні комунікації, сировина, матеріали, проміжні продукти, готова продукція, які використовуються.
- Небезпека виникнення вибуху і пожежі зумовлена окрім наявності вибухопожежонебезпечних речовин, наявністю завислого і осілого пилу, сировини, проміжних продуктів.
- Залежно від кількості осілого пилу необхідно періодично, але не рідше одного разу на зміну проводити вологе прибирання приміщення і обладнаний, генеральне - два рази на місяць.
- Основним технічним і організаційними причинами нещасних випадків в училищі є:
- Експлуатація несправних машин, механізмів, устаткування;
- Несправність обладнання і комунікацій;
- Порушення технологічного процесу, незадовільна організація робіт;
- Несправність робочого інструменту і пристроїв,
- Застосування зламаних огорож або роботи без них;
- Недостатня освітленість;
- Недостатня навченість персоналу, порушення трудової дисципліни,
- Робота без засобів індивідуального і колективного захисту;
- Недоліки в організації робочих місць.
5. Засоби і способи попередження нещасних випадків і професійних захворювань, засоби індивідуального і колективного захисту.
5.1. В училищі функціонує служба охорони праці - основною задачею якої є упорядкування і систематизація профілактичної роботи з охорони праці, яка проводиться в училищі; підвищення її ефективності і цілеспрямованості за рахунок раціонального і планомірного використання всіх технічних, санітарно-гігієнічних, організаційних, економічних і соціальних можливостей.
5.2 До технічних засобів попередження нещасних випадків відносяться:
- огороджувальні прилади (для працюючих машин і механізмів, для огорожі небезпечної зони постійно або періодично діючого виробничого чинника);
- пристрої по забезпеченню безпечного виконання робіт (драбин, драбинок, риштувань, підмостя та ін.);
- кабінет і куточки з охорони праці;
- знаки безпеки (заборонні, попереджувальні, припису вальні, вказівні).
5.3. Заборонні знаки встановлюються в місцях заборони паління, користування вогнем, входу, в'їзду, руху транспорту або пішоходів тощо.
Попереджувальні знаки попереджають про небезпеку вибуху, запалення, впливу отруйних і токсичних речовин, поразки струмом, обрушення тощо.
Знаки приписувальні дозволяють дії тільки при дотриманні конкретних вимог техніки безпеки, використання при роботі індивідуальних засобів захисту (захисних окуляр, касок, рукавиць тощо).
Знаки вказівні вказують місцезнаходження об'єктів і приладів (аварійний вихід тощо).
5.4. Засобами індивідуального захисту (3І3) є: спецодяг, спецвзуття, головні убори, каски, шоломи, рукавички, рукавиці, фартухи, протигази, респіратори, захисні окуляри, маски, світлофільтри, протишумові прилади, запобіжні пояси, електрозахисні засоби, пасти, мазі тощо.
- „3І3” можуть бути постійного користування (без них забороняється находитися на робочому місці), аварійного або чергового користування.
- „3І3” аварійного користування застосовують в основному в вибупожежонебезпечних майстернях і зберігаються в спеціальних шафах, які встановлюються біля входу в ці майстерні.
- Спецодяг служить для захисту тіла працюючих від різноманітних виробничих шкідливих і небезпечних чинників: агресивних рідин, іскор, бризок металу, води, низьких температур тощо.
- „3І3” є видаються безкоштовно працюючим відповідно до нормативних актів про охорону праці.
- „3І3” є власністю училища, виносити їх за межі училища не дозволяється.
5.10. Застосування „3І3” не за призначенням може навести не тільки до передчасного зносу спецодягу, але і до травм.
5.11. Перед застосуванням „3І3” повинні бути перевірені. При огляді перевіряють зовнішній стан:
наявність застібок і ґудзиків, відповідність потрібному розміру і зросту. Гумові рукавички перевіряють на відсутність проколів і тріщин, злегка надуваючи і швидко стискаючи біля основи.
- Засоби індивідуального захисту органів дихання поділяються на дві групи: фільтруючі, які забезпечують захист в умовах достатньої кількості кисню (не менше 18% у повітрі) і обмеженого вмісту шкідливих речовин, та ізолюючі, які забезпечують захист в умовах недостатньої кількості кисню і необмеженого вмісту шкідливих речовин у повітрі.
- Промисловий фільтруючий протигаз складається з гумової лицевої частини (шолом-маски), гофрованої трубки і фільтруючої коробки, заповненої хімічним абсорбентом, склад якого залежить від виду шкідливих речовин, що находяться у повітрі.
- Кожна марка фільтруючої коробки розрахована на певний час захисної дії залежно від концентрації шкідливих речовин у повітрі. При появі запаху газу слід: затримати дихання, вийти з загазованої зони і замінити коробку нової.
- Для захисту від пилу застосовують проти аерозольні (проти пилові) респіратори.
- В аварійних випадках для захисту від шкідливих речовин застосовувати: при роботі з кислотами - фільтруючий протигаз з коробкою марки В; при роботі з аміаком - промисловий протигаз з коробкою марки КД; при роботі з перекисом водню, бутилацетатом, ацетоном, бутенолом, формаліном, фенолом - фільтруючий протигаз з коробкою марки А.
5.17. До засобів колективного захисту відносяться різноманітні огородження, а також системи: вентиляції, освітлювання, опалення, заземлення, протипожежного захисту тощо.
6. Пожежна безпека, засоби і способи запобігання пожежам і аваріям. Дії учнів при їх виникненні.
6.1. Основні причини пожеж:
6.1.1. Пожежа - це неконтрольований процес горіння поза спеціальним осередком, який завдає матеріальні збитки.
6.1.2. Для виникнення горіння необхідно наявність 3-х чинників водночас:
- горючої речовини;
- достатньої кількості кисню, повітря або іншого окислювача;
- теплового імпульсу (джерела запалення).
6.1.3. Аналіз пожеж показує, що основними причинами їх виникнення є:
- несправності теплових агрегатів, технологічного обладнання, електричних установок (мереж, приладів освітлення, електродвигунів);
- порушення правил зберігання матеріалів, сировини;
- необережне поводження з вогнем;
- вибухи газо- і пило повітряних сумішей;
- розряди статичної і атмосферної електрики;
- порушення герметичності обладнання і трубопроводів на вибухо- та пожежонебезпечних
дільницях виробництва; - порушення правил введення вогневих робіт.
- Необхідно знати всі засоби пожежегасіння і вміти практично проводити їх в дію і не допускати порушень правил пожежної безпеки на виробництві.
- Виробничі відходи, сміття, невикористанні матеріали необхідно вилучати в спеціально відведені для цього місця.
6.1.6. Проходи, виходи, коридори, сходини не дозволяється захаращувати різноманітними предметами і обладнанням.
- Паління на території училища заборонено;
- Місця знаходження первинних засобів пожежегасіння повинні бути легкодоступними.
6.2. Первинні засоби гасіння пожеж і правила користування ними.
6.2.1. В якості первинних засобів пожежегасіння, які находяться в училищі, застосовують:
- Вуглекислотні вогнегасники призначенні для гасіння будь-яких горючих речовин, за винятком лужних металів, а також таких речовин, горіння яких може відбуватися без доступу повітря.
У випадку користування вуглекислотним вогнегасником, його необхідно вийняти з підвіски, піднести можливо ближче до місця спалахування, повернути розтруб до осередку пожежі і відкрити вентиль до відказу. Якщо направити сухий струм згори, потрібний ефект не досягається, бо двоокис вуглецю буде відноситись тягою гарячого повітря.
6.2.3. Вогнегасник ОПУ-5 призначений для ліквідації осередку пожежі будь-якого класу.
При виникненні пожежі необхідно:
- поставити вогнегасник до місця пожежі;
- висмикнути чеку, натиснути на важіль запірного приладу;
- натиснути на важіль пістолету, направивши струм на осередок пожежі;
- гасити полум'я з відстані не більш 4 м.
- У випадку виникнення пожежі, той, хто виявив його зобов'язаний повідомити майстру і адміністрації училища.
- У випадку необхідності треба зупинити машини, агрегати, вимкнути електродвигуни і вентсистеми, розпочати гасіння вогню.
- При виникненні аварії діяти згідно з Планом локалізації аварійних ситуацій.
7. Порядок розслідування і оформлення нещасних випадків і професійних захворювань.
- Розслідуванню підлягають травми, гострі професійні захворювання і отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утеплення, поразки електричним струмом, пошкодження внаслідок аварій, пожеж, стихійних лих, контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, а також всі вперше виявленні професійні захворювання і отруєння.
- Нещасні випадки і профзахворювання розслідуються відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
- Про кожний нещасний випадок учень, який його виявив, або потерпілий повинні терміново повідомити безпосередньо майстра виробничого навчання або класного керівника чи іншу посадову особу і вжити заходів до подання необхідної допомоги.
- Майстер (класний керівник) в свою чергу зобов'язаний:
- терміново організувати медичну допомогу потерпілому, у разі необхідності доставити його до лікувально-профілактичного закладу. Повідомити про те, що трапилось, також відповідну профспілкову організацію училища - повідомити адміністрацію училища; у разі нещасного випадку, що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи ДСНС; при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - санепідстанцію;
- зберегти до прибуття комісії по розслідуванню обстановку на робочому місці і обладнання в такому стані, в якому вони були під час випадку (якщо це не загрожує життю та здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків), а також виконати заходи щодо недопущення подібних випадків в яких склалася ситуації.
7.5. Розслідування нещасних випадків виконує спеціальна комісія, яка призначається наказом власника.
7.6. Нещасні випадки, оформлюються актом по формі Н-1, які реєструються і зберігаються на підприємстві на протязі 45 років.
8. Основні вимоги виробничої санітарії і особистої гігієни.
- Основними шкідливими виробничими чинниками, діючими на організм людини, є шкідливі речовини, які при контакті з організмом людини в певних умовах можуть призвести до захворювання (отруєння) або зниження працездатності.
- Отруєння і професійні захворювання, які виникли на протязі короткого проміжку часу (однієї зміни або доби), називаються гострими, а виниклі на протязі більш тривалого терміну -хронічними.
8.3. Основною мірою по їх попередженню є дотримання вимог технологічного регламенту, інструкцій з охорони праці, а також обов'язкове використання працюючими індивідуальних засобів захисту.
9. Перша допомога потерпілим.
9.1. Порядок подання першої долікарської медичної допомоги у випадку травмування (отруєння).
9.1.1. Послідовність подання першої медичної допомоги:
- усунути вплив на організм небезпечних та шкідливих чинників, які погрожують здоров'ю та життю постраждалого (звільнити від дії електричного струму, винести з зараженої атмосфери, погасити одяг, що горить тощо);
- визначити характер і тяжкість травми, найбільшу загрозу для життя постраждалого і послідовність заходів щодо врятування;
- виконати необхідні заходи щодо врятування постраждалого в порядку терміновості відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, мобілізувати місце перелому, накласти пов'язку тощо);
- підтримати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного робітника;
- викликати швидку медичну допомогу або лікаря, або прийняти заходи для транспортування постраждалого в найближчу лікувальну установу;
- допомога потерпілому, що надається не медичними робітниками, не повинна замінювати допомогу з боку медичного персоналу і повинна надаватись лише до прибуття лікаря.
9.1.2. Конкретні дії щодо надання першої медичної допомоги постраждалому при різноманітних ураженнях описані в інструкції з надання першої (долі карської) медичної допомоги, що вивчається учнями при проходженні первинного та послідуючих інструктажів з питань охорони праці.