Агоритми дій при НС
Алгоритм дій під час дії сигналу "Увага всім! Повітряна тривога"
Хочемо вчергове нагадати учасникам освітнього процесу про правила безпеки під час повітряної тривоги. Ми узагальнили рекомендації ДСНС, органів управління освіти, досвід Ізраїлю, а також надали власні пропозиції щодо підготовки та дій учасників освітнього процесу під час повітряної тривоги в різних ситуаціях:
-
якщо тривога застала до початку занять;
-
якщо тривога застала дорогою до закладу;
-
якщо тривога застала в закладі освіти;
-
якщо під час повітряної тривоги працівників викликають на роботу до закладу;
-
якщо під час повітряної тривоги батьки хочуть забрати дитину з укриття.
ЯК КЕРІВНИКУ ОРГАНІЗУВАТИ РОБОТУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ
Нагадуємо керівникам закладів освіти алгоритм від ДСНС щодо підготовки учасників освітнього процесу на випадок повітряної тривоги під час занять у закладі освіти:
-
Учасники освітнього процесу мають бути ознайомлені з місцем розташування захисних споруд та правилами поведінки під час евакуації й в укритті.
-
Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції закладу освіти, які передбачені на випадок отримання сигналу повітряної тривоги.
-
Заклад освіти заздалегідь розміщує всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.
-
Керівник має визначити відповідальну особу з-поміж працівників закладу освіти, яка супроводжуватиме учасників освітнього процесу під час евакуації та укриття в захисній споруді.
-
Керівник заздалегідь встановлює відповідальних осіб, які після евакуації перевіряють заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди.
На нашу думку, керівник обов’язково має видати письмовий наказ або розпорядження щодо роботи закладів освіти та працівників під час повітряної тривоги. Видавати та ознайомлювати з документом необхідно завчасно.
У наказі слід прописати два варіанти розвитку дій:
-
якщо повітряна тривога розпочалася, коли тривають заняття
-
якщо повітряна тривога розпочалася до початку занять.
Адже, на жаль, отримуємо повідомлення від педагогічних працівників про те, що деякі безвідповідальні керівники закладів освіти, які зневажають своїх колег, примушують педагогів під час повітряної тривоги прибути до закладу освіти та працювати очно, зокрема й тоді, якщо здійснюється дистанційне навчання здобувачів. Зокрема примушують прибувати до тих закладів освіти, де відсутнє укриття.
З наказом повинні бути ознайомлені всі учасники освітнього процесу, адже деякі батьки навіть під час тривоги, ризикуючи життям дитини та своїм власним, везуть або приводять дитину до закладу. У такій ситуації є ризик, що батьки прийдуть до школи чи садочка, а там немає педагогічних працівників, усі перебувають в укритті, адже педагоги також не мають переміщуватися під час тривоги, ризикуючи власним життям, тобто немає кому передати дитину. Тому необхідно розробити чіткий алгоритм, як діяти батькам та педагогам, якщо тривога розпочинається до початку занять.
Ми вже неодноразово наголошували, що в кожному закладі освіти на основі алгоритмів ДСНС та МОН щодо дій у разі повітряної тривоги має бути розроблений індивідуальний алгоритм. Адже в кожному закладі освіти своя безпекова ситуація, яка залежить від територіального розташування закладів освіти, кількості здобувачів та працівників, розташування укриття, віку здобувачів, які навчаються у закладі тощо.
-
організувати створення єдиного каналу комунікації в закладі освіти між керівництвом закладу та учасниками освітнього процесу на випадок повітряної тривоги, щоб володіти оперативною інформацією щодо ситуації в закладі;
-
проінструктувати учасників освітнього процесу, якщо у разі повітряної тривоги буде пошкоджено інтернет- та мобільний зв’язок, де знаходиться укриття й де після закінчення повітряної тривоги батьки зможуть забрати дитину.
Як діяти педагогічним працівникам під час повітряної тривоги
Якщо педагогічний працівник перебуває в закладі освіти
Нагадуємо педагогічним працівникам алгоритм від ДСНС щодо дій вчителя у разі повітряної тривоги під час занять у закладі освіти:
-
Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення закладу.
-
Вчитель миттєво сповіщає учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинення заняття.
-
Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).
-
Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.
-
Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. Молодшим класам (1 або 2 класи) необхідно надати помічників.
-
Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.
-
Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.
-
Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди.
-
У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.
-
Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.
Якщо батьки хочуть забрати під час тривоги дитину з укриття – педагогічний працівник не має права передавати їм дитину. Докладніше про це читайте у підрозділі нижче.
Якщо тривога застала педагогічного працівника перед початком робочого дня
Якщо працівник має змогу швидко за 5-7 хвилин дістатися до закладу освіти і в закладі освіти є укриття, то працівник переміщується до укриття закладу освіти. Але варто враховувати розташування закладу освіти, у деяких регіонах до укриття необхідно переміститися за 2-3 хвилини.
Якщо у закладі освіти немає укриття, то працівник закладу має переміститися до найближчого до нього укриття за місцем його перебування.
Протизаконно та злочинно вимагати від працівників прибути до закладу освіти під час повітряної тривоги.
Дії батьків до та під час повітряної тривоги
Щоб підготуватися до можливої повітряної тривоги ЮНІСЕФ рекомендує батькам:
-
долучитися до каналу комунікації закладу освіти між адміністрацією закладу та учасниками освітнього процесу, щоб володіти оперативною та необхідною інформацією у разі повітряної тривоги;
-
надати керівництву закладу свої контакти, контакти тих, хто може забирати дитину зі школи, деталі стану здоров’я дитини, зокрема про особливі потреби дитини. Також поінформуйте дитину, щоб вона знала свій резус-фактор та групу крові, свої хронічні хвороби, а також ваші контакти.
У нашій окремій публікації щодо евакуаційних рюкзаків ми вже зазначали, що в рюкзак дитини варто покласти записку від батьків, у якій вказано прізвище, ім’я, по батькові дитини, дата народження, адреса проживання, контакти батьків, сімейне фото (за можливості й, бажано, з підписами, хто на ньому зображений). Також варто зазначити в цій записці резус-фактор та групу крові дитини.
Якщо під час повітряної тривоги дитина перебуває в закладі освіти
Як ми вже зазначали, нам відомі випадки, коли під час масових ракетних обстрілів 10 жовтня до закладів освіти під час повітряної тривоги приїжджали батьки та забирали дітей із закладів. Нагадуємо, що батьки не можуть забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, а педагог, відповідно, не має права відпустити дитину з укриття навіть на прохання батьків. До завершення повітряної тривоги дитина повинна залишатися в укритті. Адже так батьки наражають на небезпеку і себе, й дитину.
Пунктами 15-16 Порядку заповнення та перебування в спорудах фонду захисних споруд цивільного захисту (Витяг із Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджений наказом МВС від 09.07.2018 № 579) визначено, що вихід із захисної споруди здійснюється тільки якщо надійшла інформація про відсутність небезпеки (після уточнення ситуації в районі споруди), а також у випадках вимушеної евакуації.
Вимушена евакуація зі споруди фонду захисних споруд проводиться, якщо:
-
відбулося пошкодження споруди, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються;
-
відбулося затоплення споруди;
-
сталася пожежа у споруді та утворилися в ній небезпечні концентрації шкідливих газів;
-
було досягнено граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища, наприклад, в укритті суттєво знизився рівень кисню або у повітря є якісь небезпечні речовини.
Ми розуміємо батьків, адже всі хвилюємося за своїх рідних та близьких, особливо за дітей, і хочемо, аби під час небезпеки вони були поруч із нами. Але правильне рішення під час повітряної тривоги – батькам залишатися там, де вони є, і шукати найближче безпечне укриття для себе, а дитині – перебувати в укритті закладу освіти або закріпленому за закладом освіти укритті. Нагадайте дитині, що під час повітряної тривоги треба слухати вчителя і не слід покидати заклад освіти, щоб бігти додому або на вулицю.
Звертаємо увагу, що, наприклад, в Ізраїлі, згідно з циркуляром* генерального директора щодо забезпечення безпеки закладів освіти, під час стрілянини чи захоплення закладу освіти, навіть не у разі повітряної тривоги, а під час занять загалом усі ворота для входу на територію закладу зачинені відповідно до вказівок охоронця та за погодженням з офіцером безпеки ізраїльської поліції. Без дозволу закладу освіти після закриття воріт до закладу вхід іншим особам забороняється, зокрема навіть батькам, братам, сестрам учнів.
А під час повітряної тривоги в Ізраїлі діти повинні перебувати в бомбосховищі до кінця повітряної тривоги й навіть ще 10 хвилин після її завершення.
З досвіду роботи ізраїльських шкіл в умовах війни відомо, що під час бомбардування, незалежно від того, завершилися заняття чи ні, всі діти залишаються в укритті. Лише після завершення тривоги, налаштування комунікацій та запуску роботи громадського транспорту діти можуть повертатися додому. Класні керівники в такій ситуації обов’язково мають поцікавитися, чи дісталася дитина додому.
Якщо повітряна тривога трапилася дорогою до/із закладу освіти
Розроблено рекомендації на випадок, якщо повітряна тривога застає здобувача дорогою до чи з закладу освіти. Наводимо батькам ці рекомендації трохи трансформовані:
-
оберіть із дитиною безпечний шлях до школи та у зворотному напрямку (тобто складіть своєрідний маршрут руху), далі оберіть укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги;
-
поясніть дитині, щоб вона рухалася тільки за складеним маршрутом, не зупинялася і нікуди не звертала;
-
наголосіть дитині, що якщо немає можливості швидко дійти до школи або дому під час сигналу повітряної тривоги, щоб дитина прямувала до визначеного вами укриття і перебувала всередині укриття, а не біля його входу;
-
навчіть дитину не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки. Докладніше про правила мінної безпеки;
-
повідомте класного керівника про місце перебування дитини або попросіть дитину це зробити.
Що робити учасникам освітнього процесу, якщо не встигли добігти до укриття під час обстрілу: поради ДСНС
Якщо не було часу добігти до укриття, ДСНС радить:
-
негайно перейти в приміщення без вікон або скористатися правилом двох стін (перша стіна бере на себе силу вибуху, друга – руйнування);
-
якщо виникла пожежа чи пошкодження будинку – зателефонувати 101, вказавши точну адресу, поверх та покинути небезпечне місце;
-
якщо в будинку стався вибух – слід якнайшвидше самостійно залишити будівлю та залишити двері відчиненими, щоб рятувальники не зрізали їх.
Алгоритм евакуації
учасників освітнього процесу ДНЗ «Канівське ВПУ»
при сигналі « Повітряна тривога »
1. Сигналом до евакуації є три довгі дзвінки училищного дзвінка ( в разі знеструмлення будівлі - тривале оповіщення ручного дзвоника).
2. Якщо сигнал про евакуацію пролунав під час уроку, евакуацію здійснюють викладачі предметники згідно плану евакуації з навчальних кабінетів, майстерень.
3. Викладач нагадує учням про правила евакуації (не говори, не біжи, не штовхайся, не повертайся), зачиняє вікна, вимикає електроприлади, перевіряє чи вільний маршрут евакуації, дає вказівку направляючому (старості групи чи заступнику старости) залишати приміщення, бере журнал зі списком присутніх, зачиняє кабінет, замикає колону.
4. Евакуація з кабінетів навчального корпусу здійснюється сходами по лівій стороні (кабінети: № 19, комп’ютерний клас, №21, №13, №14, №15, №8, №2 №4, №5), та по правій стороні (кабінети: №18, №17, №16, №12, №11, №10, №7, №6, бібліотека, №1) в підвал.
5. Евакуація з майстерень за сигналом «Повітряна тривога » здійснюється за вказівниками по коридорах училища в підвал під навчальним корпусом.
6. Евакуація з кабінетів навчального корпусу (с.Степанці) здійснюється сходами евакуаційного виходу через подвір´я у підвал гуртожитку.
7. Якщо сигнал про евакуацію пролунав під час перерви, евакуацію здійснюють чергові викладачі згідно плану евакуації з коридорів, спортивних майданчиків та їдальні.
8. Учні евакуюються, забравши свої речі та речі відсутніх, рухаючись колоною по одному з дистанцією витягнутої руки.
9. Учні, які під час перерви перебувають на території училища чи неподалік, по сигналу «Повітряна тривога» заходять в укриття знадвору, не повертаючись в класи та майстерні
10. Якщо сигнал про евакуацію пролунав в гуртожитку, евакуацію здійснюють чергові, коменданти та вихователі згідно плану евакуації з кімнат та коридорів в укриття.
11. По прибутті в укриття викладач (вихователь, черговий) перевіряє евакуйованих по списку.
Алгоритм евакуації
учасників освітнього процесу ДНЗ «Канівське ВПУ»
при пожежі
-
Сигналом до евакуації є два довгі дзвінки училищного дзвінка ( в разі знеструмлення будівлі - тривале оповіщення ручного дзвоника) з повідомленням через гучномовець про загоряння чи задимлення певної частини приміщення та вказується напрям евакуації.
-
Якщо сигнал про евакуацію пролунав під час уроку, евакуацію здійснюють викладачі предметники згідно плану евакуації з навчальних кабінетів, майстерень.
3. Викладач нагадує учням про правила евакуації (не говори, не біжи, не штовхайся, не повертайся, закрий одягом дихальні шляхи), зачиняє вікна, вимикає електроприлади, перевіряє чи вільний маршрут евакуації, дає вказівку направляючому (старості групи чи заступнику старости) залишати приміщення, бере журнал зі списком присутніх, зачиняє кабінет, замикає колону.
4. Евакуація з кабінетів навчального корпусу здійснюється оголошеним маршрутом через евакуаційні виходи на стадіон училища.
5. Учні евакуюються, забравши свої речі та речі відсутніх учнів, рухаючись колоною по одному з дистанцією витягнутої руки.
6. Якщо сигнал про евакуацію пролунав під час перерви, евакуацію здійснюють чергові викладачі згідно плану евакуації з коридорів, спортивних майданчиків та їдальні.
7. Біля евакуаційних виходів стає працівник не задіяний в евакуації та гасінні пожежі для попередження зворотного проникнення в приміщення.
8. Учні, які під час перерви перебувають на території училища чи неподалік, по сигналу гучномовця «Пожежа» збираються на стадіоні училища на безпечній відстані від будівлі, не повертаючись в класи та майстерні.
9. Якщо сигнал про евакуацію пролунав в гуртожитку, евакуацію здійснюють чергові, коменданти та вихователі згідно плану евакуації з кімнат та коридорів у внутрішній двір гуртожитку.
10. По прибутті в безпечне місце викладач (вихователь, черговий) перевіряє евакуйованих по списку.
Алгоритм дій при виявленні в закладі освіти
підозрілого предмета, схожого на вибуховий пристрій.
Ознаки, що можуть вказувати на наявність вибухового пристрою:
- виявлення стороннього предмету у будь-якому вигляді (сумка, згорток, пакет або предмет схожий на гранату, міну, снаряд тощо) у закладі освіти;
- наявність на виявленому предметі проводів, мотузок, ізоляційної стрічки, скотчу;
- підозрілі звуки (щиглики, цокання годинника), що видаються предметом;
- від предмета виходить характерний запах мигдалю (або інший незвичайний запах), на зовнішній оболонці присутні масляні плями.
Чинники, що можуть викликати побоювання:
- перебування підозрілих осіб до моменту виявлення предмета;
- наявність погроз, висловлених особисто, по телефону або шляхом поштових відправлень.
Дії персоналу закладу освіти при виявленні предмету, схожого на вибуховий пристрій:
- суворо забороняється самостійно здійснювати з виявленим підозрілим предметом будь-які дії, а саме: не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском і ґрунтом, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями (в тому числі мобільними телефонами);
- негайно повідомити про виявлений підозрілий предмет (указавши точне місце його перебування, час виявлення та зовнішній вигляд) керівнику закладу або черговій службі (службам безпеки, охорони) об'єкту, а у разі неможливості встановлення зв'язку з ними особисто правоохоронному органу чи підрозділу УМНС за телефонами 102,101. Надалі дійте за їхніми вказівками.
Дії керівника закладу освіти, який отримав інформацію про виявлений предмет з ознаками вибухового пристрою:
- дайте вказівку не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском і ґрунтом, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями (в тому числі мобільними телефонами);
- зафіксуйте точне місце перебування і час виявлення підозрілого предмета, а також установчі дані осіб, що знайшли предмет. Забезпечте їхню присутність до моменту прибуття представників правоохоронних органів;
- терміново повідомте про подію черговій службі, службам безпеки, охорони об'єкту і місцевому правоохоронному органу чи підрозділу УМНС за телефонами 102,101;
- при наявності підстав (існуванні реальної загрози життю та здоров'ю людей внаслідок очікуваного вибуху) організуйте евакуацію педагогічно-інженерного колективу та здобувачів освіти , використовуючи маршрути, віддалені від місця перебування підозрілого предмета;
- дайте вказівку оточити місце розташування предмета, знаходитися на безпечній відстані від нього або в місцях, що забезпечують захист (кут будівлі, колонна, товсте дерево, автомобіль тощо) та вести спостереження;
- при необхідності організуйте відключення побутових і виробничих комунікацій газу, води й електрики;
- забезпечте можливість безперешкодного проходу або проїзду до предмета співробітників і транспорту органів реагування (УМВС, УСБУ, УМНС, управління охорони здоров'я тощо);
- надайте можливість прибулим правоохоронцям опитати заявника та інших осіб, які володіють інформацією про подію, що сталася;
- далі дійте за вказівками представників правоохоронних органів.
https://rada.info/upload/users_files/05538033/bc8bd9104463e46f61ddde246d887fe1.doc