A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад "Канівське вище професійне училище"

Інструкція з охорони праці №  133 під час роботи на заточувальних верстатах

Дата: 03.09.2022 13:37
Кількість переглядів: 247

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ №  133

ПІД ЧАС РОБІТИ  НА ЗАТОЧУВАЛЬНИХ ВЕРСТАТАХ

 

  1. Загальні положення

 

1.1. Дана інструкція містить перелік заходів безпеки, безпечних прийомів і методів праці, вказівок з питань охорони праці, які здобувачі освіти, майстри  повинні неухильно дотримуватись при виконанні роботи на заточному верстаті з метою недопущення виробничих травм, нещасних випадків. Інструкція розроблена на основі Державних нормативних актів з охорони праці: “Порядок опрацювання  і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві” № 132 від 21.12.1993,  "Положення про розробку інструкцій з охорони праці" №9 від 29.01.1998,  «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою» № 15 від 26.01.2005
«Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» № 966 від 19.12.2013.

1.2. Данна інструкція розповсюджується на проведення роботи на заточувальних верстатах у майстернях училища.

1.3. До самостійної роботи на заточних верстатах допускаються здобувачі освіти  після перевірки їх знань будови верстата, пристроїв, інструментів і правил техніки безпеки із записом у журналі по охороні праці на робочому місці.

1.4 Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, які можуть діяти на заточувальника:

- підвищена запиленість робочої зони;

- підвищена температура інструменту, що заточується;

- підвищений  рівень шуму,;

- незахищені струмопровідні частини електрообладнання;

- незахищені обертаючі частини верстата;

- недостатня освітленість робочої зони.

1.5 Верстат повинен мати захисне заземлення.

1.6 Абразивний інструмент і елементи його кріплення повинні бути огороджені захисними кожухами, міцно закріпленими на верстаті.

1.7. Зазор між кругом і верхньою кромкою рухомого кожуха, а також між кругом і запобіжним козирком повинен бути не більше 6 мм. По мірі спрацювання абразивного круга, захисний козирок повинен весь час опускатися таким чином, щоб зазор між кругом і верхньою кромкою рухомого кожуха був постійним.

1.8.  Для утримання виробів, що подаються до заточувального круга вручну, повинні застосовуватись підручники або пристрої, що їх замінюють. Підручники повинні бути пересувними, що дозволяє встановлювати їх в необхідному положенні в міру спрацювання круга.

1.9.  Зазор між краєм підручника і робочою поверхнею круга повинен бути менше половини товщини оброблюваного виробу, але не більше 3 мм, причому край підручника з боку круга не повинен мати вибоїн, сколів та інших дефектів.

1.10. Підручник встановлюють так, щоб дотик виробу до круга відбувався вище горизонтальної площини, що проходить через центр круга, але не більше як на 10 мм.

1.11.  Заточувальні верстати під час роботи без охолодження повинні бути оснащені пиловідсмоктуючими пристроями.

1.12. Перед встановленням усі абразивні круги повинні бути збалансовані. У разі виявлення дисбалансу круга він повинен бути повторно збалансований. Незбалансований круг викликає вібрацію, що небезпечно для заточувальника.

1.13. Для попередження розриву абразивного інструменту під час роботи, його перед встановленням оглядають, простукують дерев`яним молотком - випробують на механічну міцність. Відсутність тріщин в інструменті необхідно перевіряти простукуванням дерев`яним молотком вагою 200-300 г. Абразивний круг повинен видавати чистий звук.

1.14. Під час встановлення абразивного круга необхідно між фланцями і кругом встановлювати прокладки із картону або іншого еластичного матеріалу товщиною 0,5 - 1,0 мм. Прокладки повинні виступати за фланець по всій окружності не менше ніж на 1 мм.

1.15. Біля кожного верстата повинна передбачатись площа, на якій розміщуються стелажі, тара, столи і інші пристосування для розміщення оснащення, матеріалів, заготовок, готових виробів і відходів виробництва.

1.16. Кріпильний інструмент повинен бути справним і відповідати його призначенню.

1.17. Випробування, встановлення і правка абразивних кругів проводиться спеціально призначеними і підготовленими робітниками.

1.18. На верстатах, працюючих на швидкісних режимах захисний кожух повинен бути пофарбованим фарбою відмінного від фарби верстата.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Одягти спецодяг, рукава застібнути, волосся прибрати під головний убір.

2.2. Перевірити наявність і справність:

2.2.1. Захисних кожухів, привідних ременів, а також струмоведучих частин електричної апаратури (пускачів, рубильників, кнопок та інше).

2.2.2. Заземлюючих пристроїв.

2.2.3. Устаткування та кріплення круга.

2.2.4. Кріпильного інструменту та пристосувань.

2.2.5. Надійність закріплення абразивного круга.

2.3. Перед встановленням на верстат абразивний інструмент повинен бути оглянутий. Не дозволяється експлуатація абразивного інструменту з тріщинами на поверхні, а також того, який не має відмітки про випробування на механічну міцність або з простроченим терміном зберігання.

2.4. Перевірити справність верстата на холостому ході продовж 3-5 хв., знаходячись в стороні від небезпечної зони можливого розриву абразивного круга; впевнитись у відсутності підвищеного радіального та осьового биття.

2.5. Перевірити справність вентиляційного устаткування та правильність встановлення пиловловлювача в положенні, найкращому для прийому пилу.

2.6. Розкласти інструмент і устаткування з зручному для роботи порядку.

 

                        3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. При роботі слід пам`ятати, що внаслідок великої швидкості обертання заточувальних кругів та їх твердість навіть миттєвий дотик до них руками викликає пошкодження шкіряного покрову.

3.2. Забороняється користуватися кругами, які мають тріщини або вибоїни.

3.3. Під час роботи на верстаті робітник повинен стояти збоку, а не напроти обертаючого круга.

З.4. Заточувальний предмет повинен підводитись до кругу плавно, без ударів; натискувати на круг слід без зусилля.

3.5. Виконувати роботу боковими поверхнями кругів, які спеціально не призначені для такого виду робіт, забороняється.

З.6. При зміні діаметра круга внаслідок його спрацювання число обертів круга може бути збільшено, але так, щоб не перевищувати колову швидкість, допустиму для даного круга.

3.7. Правка кругів проводиться алмазними олівцями, металевими роликами, металокерамічними дисками. Проводити правку кругів зубилом або яким-небудь іншим інструментом забороняється.

3.8. Перестановка підручника допускається тільки після зупинки верстата.

3.9. Випробування кругів на механічну міцність повинно виконуватись в камерах на спеціально призначених для цього стендах, конструкція яких забезпечує поступову і плавну зміну швидкості обертання.

3.10. Гальмувати обертаючий круг шляхом натиснення на нього яким-небудь предметом забороняється.

3.11. Якщо заточувальний верстат, призначений для мокрого заточування, працював без охолодження, то при переході на мокре заточування, роботу необхідно починати після того як круг остигне.

З.12. Під час роботи кругами, призначеними для роботи боковими торцевими поверхнями, необхідно слідкувати, щоб затискуючі фланці не торкались заточувального інструменту чи пристосування.

3.13. Під час роботи верстата забороняється відкривати та знімати огородження та запобіжне устаткування.

З.14. Під час заточування утримувати інструмент руками на вису забороняється.

3.15. Абразивний та металевий пил, який не влучив в місцевий відсмоктувач, видаляти з верстата слід щіткою; робити цю роботу руками забороняється.

3.16. При залишенні робочого місця (навіть короткочасно) заточувальник повинен виключити верстат.

3.17. Виключення верстату обов`язкове у разі:

- припинення подання струму;

- під час зміни робочого інструменту;

- під час ремонту, чищення та змащення верстата, прибиранні відходів.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1 .Відключити верстат від електромережі.

4.2. Привести в порядок робоче місце, очистити верстат від бруду, витерти і змастити частини, що труться; прибрати інструмент, пристосування.

4.3. Зняти спецодяг, засоби індивідуального захисту; скласти в відведене для них місце.

4.4. Помити лице, руки з милом; при можливості прийняти душ.

4.5. Повідомити майстра в/н про всі недоліки, які мали місце під час роботи.

 

                                 5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Причинами виникнення аварійної ситуації та нещасного випадку при роботі на заточувальних верстатах можуть бути: розрив абразивного круга, поранення рук від обертаючого круга, ураження електричним струмом та інше.

5.2. При виникненні аварійної ситуації, пожежі, нещасного випадку необхідно негайно виключити верстат, припинити роботу повідомити про те, що сталося майстра в/н..

5.5. Виконувати всі вказівки майстра  виробничого  навчання.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень